Get banner and button to link us. Report a broken link or update your link. Send us your URL to be added to the link directory. Sitemap Answers to your questions. Help with abbreviations
Donation for website Submit your site Report broken link Link to us Site Map FAQ (German) Help

1993 European Championships

Helsinki/FIN

Final results


Ladies

Fi. Name Nation SP FS TFP
1. Surya Bonaly FRA 1 1 1.5
2. Oksana Baiul UKR 3 2 3.5
3. Marina Kielmann GER 2 3 4.0
4. Tanja Szewczenko GER 4 4 6.0
5. Maria Butyrskaya RUS 5 5 7.5
6. Krisztina Czako HUN 6 6 9.0
7. Zuzanna Szwed POL 8 7 11.0
8. Alice Sue Claeys BEL 7 9 12.5
9. Marie Pierre Leray FRA 13 8 14.5
10. Simone Lang GER 9 10 14.5
11. Lenka Kulovana CZE 12 12 18.0
12. Olga Markova RUS 10 14 19.0
13. Alma Lepina LAT 11 15 20.5
14. Nathalie Krieg SWI 20 11 21.0
15. Anna Rechnio POL 18 13 22.0
16. Irena Zemanova CZE 14 18 25.0
17. Victoria Dimitrova BUL 19 16 25.5
18. Mojca Kopac SLO 17 17 25.5
19. Charlene von Saher GRB 15 19 26.5
20. Cristina Mauri ITA 23 20 31.5
21. Kaisa Kella FIN 24 21 33.0
22. Marion Krijgsman NED 22 22 33.0
23. Olga Vassiljeva EST 25 23 35.5
Retired:                                    
                                            
Laetitia Hubert      FRA                    
Anisette Torp-Lind   DEN                    

Referee:           Mr. Jörg Wilhelm      ISU
Assistant Referee: Mrs. Erika Schiechtl  ISU

Men

Fi. Name Nation SP FS TFP
1. Dmitriy Dmitrenko UKR 1 3 3.5
2. Philippe Candeloro FRA 6 1 4.0
3. Eric Millot FRA 7 2 5.5
4. Konstantin Kostin LAT 5 4 6.5
5. Alexei Urmanov RUS 4 6 8.0
6. Michael Tyllesen DEN 8 5 9.0
7. Oleg Tataurov RUS 3 8 9.5
8. Oula Jääskeläinen FIN 2 9 10.0
9. Steven Cousins GRB 9 7 11.5
10. Ronny Winkler GER 10 10 15.0
11. Henrik Walentin DEN 14 11 18.0
12. Roman Ekimov RUS 12 13 19.0
13. Jaroslav Suchy CZE 15 12 19.5
14. John Martin GRB 11 14 19.5
15. Gilberto Viadana ITA 19 15 24.5
16. Bessarion Tsintsadze GEO 18 16 25.0
17. Robert Grzegorczyk POL 13 19 25.5
18. Daniel Peinado SPN 16 18 26.0
19. Jan Erik Digernes NOR 20 17 27.0
20. Szabolcs Vidrai HUN 17 21 29.5
21. Rastislav Vnucko CZE 22 20 31.0
22. Alexandre Mourashko BLS 23 22 33.5
23. Tomislav Cizmesija CRO 21 23 33.5
Retired (24th after Short Program):
                                   
Cornel Gheorghe                 ROM
                                   
                                   
Final not reached:                 
                                   
25. Marek Szaszor               POL
26. Ivan Dinev                  BUL
27. Florian Tuma                AUT
28. Nicolas Binz                SWI
29. Ralmo Reinsalu              EST
  
  
Referee:           Mrs. Walburga Grimm    ISU
Assistant Referee: Mrs. Britta Lindgren   ISU

Paare

Fi. Name Nation SP FS TFP
1. Marina Eltsova & Andrey Bushkov RUS 2 1 2.0
2. Mandy Wötzel & Ingo Steuer GER 3 2 3.5
3. Evgenia Shishkova & Vadim Naumov RUS 1 4 4.5
4. Radka Kovarikova & Rene Novotny CZE 5 3 5.5
5. Peggy Schwarz & Alexander König GER 4 5 7.0
6. Leslie Monod & Cedric Monod SWI 6 6 9.0
7. Elena Tobyash & Sergey Smirnov RUS 7 7 10.5
8. Elena Berezhnaya & Oleg Sliakhov LAT 8 8 12.0
9. Beata Zielinska & Mariusz Siudek POL 10 9 14.0
10. Svetlana Pristav & Viacheslav Tkachenko UKR 9 10 14.5
11. Jekaterina Silnitzkaja & Marno Kreft GER 11 11 16.5
12. Jackic Soames & John Jenkins GRB 12 12 18.0
13. Victorja Pearce & Clive Shorten GRB 15 13 20.5
14. Sarah Abitbol & Stephane Bernadis FRA 13 14 20.5
15. Elena Grigoreva & Serghei Sheiko BLS 14 15 22.0
Referee:           Ms. Sally-Anne Stapleford   ISU
Assistant Referee: Mrs. Marie Lundmark         ISU

Ice Dance

Fi. Name Nation C1 C2 OD FD TFP
1. Maya Usova & Alexandr Zhulin RUS 1 1 1 1 2.0
2. Oksana Gritschuk & Evgeny Platov RUS 2 2 2 2 4.0
3. Susanna Rahkamo & Petri Kokko FIN 3 3 3 3 6.0
4. Angelika Krylova & Vladimir Fedorov RUS 5 5 4 4 8.4
5. Stefania Calegari & Pasquale Camerlengo ITA 4 4 5 6 10.6
6. Sophie Moniotte & Pascal Lavanchy FRA 6 6 6 5 11.0
7. Irina Romanova & Igor Yaroshenko UKR 7 7 7 7 14.0
8. Katerina Mrazova & Martin Simecek CZE 9 9 8 8 16.4
9. Tatjana Navka & Samuel Gezolian BLS 8 8 9 9 17.6
10. Jennifer Goolsbee & Hendryk Schamberger GER 10 10 10 10 20.0
11. Margarita Drobiazko & Povilas Vanagas LIT 11 11 11 11 22.0
12. Marika Humphreys & Justin Lanning GRB 12 13 12 12 24.2
13. Iria Le Bed & Alexandre Piton FRA 14 12 13 14 27.0
14. Agnieszka Domanska & Marcin Glowacki POL 17 17 15 13 28.8
15. Radmila Chrobokova & Milan Brzy CZE 13 14 14 15 28.8
16. Kati Winkler & Rene Lohse GER 16 15 16 16 31.9
17. Barbara Minorini & Andrea Gilardi ITA 15 16 17 17 33.4
18. Angelika Führing & Peter Wilczek AUT 19 18 18 18 36.2
19. Diane Gerencser & Alexander Stanislavov SWI 18 19 19 19 37.8
20. Eniko Berkes & Szilard Toth HUN 22 20 20 21 41.4
21. Noemi Vedres & Andre Szentirmay HUN 20 22 22 20 41.6
22. Albena Denkova & Christo Nikolov BUL 21 21 21 22 43.0
23. Jelena Trocenko & Erik Samovich LAT 23 23 23 23 46.0
Referee:           Mrs. Joyce Hisey        ISU
Assistant Referee: Mr. Alexandr Gorshkov   ISU

back  top