Get banner and button to link us. Report a broken link or update your link. Send us your URL to be added to the link directory. Sitemap Answers to your questions. Help with abbreviations
Donation for website Submit your site Report broken link Link to us Site Map FAQ (German) Help

Australian National Championships 1997

Final standings


Adult Precision

Fi. Name
1. Macquarie Dominoes
2. Ice Crystals
3. The Edge



Senior Ladies

Fi. Name
1. Joanne Carter
2. Miriam Manzano
3. Andrea Boss
4. Yolanda Zollinger
5. Kirsten Mather
6. Melanie Rayner
7. Katie Murphy
8. Suazanne Reading
9. Taya Sedgeman
10. Natalie Hoare
11. Sharon Newman



Senior Men

Fi. Name
1. Anthony Liu
2. Micheal Amentas
3. Andrew Roy



Senior Pairs

Fi. Name

1.

Danielle Carr & Stephen Carr



Senior Ice Dance

Fi. Name
1. Chantal Loyer & Justin Bell
2. Christine Seydel & Ducan Smart



Senior Precision

Fi. Name
1. Ice Cadettes
2. Corps de Patineurs



Junior Ladies

Fi. Name
1. Joanne Carter
2. Michelle Kriz
3. Emily Minns
4. Andrea Boss
5. Natalie Buck
6. Natalie Fisher
7. Katie Murphy
8. Amanda Cross
9. Angela Buchanan
10. Miranda Bourn
11. Louise Pye
12. Sarah McDonald
13. Martine Alpine
14. Elissa Michel

 

Guest skaters:             
                           
original                   
rank                       
 (2nd)  Stephanie Zhang    
(11th)  Alexis Stephen     
(13th)  Imelda Rose Hegerty

Junior Men

Fi. Name
1. Michael Amentas
2. Peter Nicholas
3. Dejan Jovanovic
4. Stuart Beckingham
5. Matthew Paule
6. Stefan Livingston
7. Daniel Le Roy



Junior Ice Dance

Fi. Name
1. Lindsay Gough & Jarrod Cook
2. Alanna Tabone & Ben Symons
3. Portia Duval & Francis Rigby
4. Nicole Lamson & Stuart Beckingham



Junior Precision

Fi. Name
1. Essprit de Corps
2. Revelations
3. Macquarie Blade Runners
4. Ice Creations
5. Adelaide Avalanche



Novice Ladies

Fi. Name
1. Michelle Pascoe
2. Monique La Crosse
3. Emma Rose Kovacs
4. Sarah-Yvonne Prytula
5. Amber Small
6. Georgina Williams
7. Summer Howarth
8. Katherine Hay
9. Vashti Lonsdale
10. Kirsten Daley
11. Shannon Hearne
12. Tenille Fay
13. Dannielle Rowland
14. Sarah Hodge
15. Tanya Webb



Novice Men

Fi. Name
1. Bradley Santer
2. Lloyd Tucker
3. Athos Petrides
4. Daniel Harries
5. Reece Noonan
6. Micah Johnson
7. Roger McKnight
8. James Brooks
9. Malcolm Froneman
10. Robert Parkes
11. Gregory Clugston
12. Simon Thode



Novice Pairs

Fi. Name
1. Olivia Masterton & Adam King
2. Melina Simjanovic & Daniel Le Roy
3. Laura Oliver & Shane Aperahama



Novice Ice Dance

Fi. Name
1. Siobhan McGonigal & Tanner May
2. Jemma Zadkovich & Andrew McGlashan
3. Skye Lang & Steven Coghlan



Novice Precision

Fi. Name
1. Iceskaters
2. Icecomets
3. Crystallettes
4. Canterbury



Intermediate Ladies

Fi. Name
1. Caroline Bartle
2. Hayley Marcovich
3. Katerine Terlato
4. Kari Raine
5. Kristy Davies
6. Kristy Wilcox
7. Amanda Houssenloge
8. Angela Suckling
9. Haley Odgers
10. Leigh Black
11. Katie Allen
12. Emma McKay
13. Nicole Lamson
14. Emma Graham
15. Kirsty Muir
16. Rebecca Coleman
17. Stacey Tooth



Intermediate Men

Fi. Name
1. Peter Barraclough
2. Adam King
3. Lachlan McGonigal
4. Brett Jenkinson
5. Andrew McGlasham
6. Steven Deans
7. Shane Aperahama



Primary Ladies

Fi. Name
1. Olivia Masterton
2. Caroline Lucyznski
3. Claire Shriane
4. Anna D'Jamirze
5. Andrea Balstrup
6. Lara Sewell
7. Emma Dowd
8. Annie McAuley
9. Shellie Deacon
10. Alana Lesiw
11. Skye Sergeant
12. Olga Klon
13. Cheksea Skene
14. Bethany Davis



Primary Men

Fi. Name
1. Sean Carlow
2. Nicholas Riordan
3. David Bernasconi
4. David Gaffney



Primary Ice Dance

Fi. Name
1. Rebecca Khoo & Matthew Lee
2. Alexandra Martin & Daniel Price
3. Kristy Davies & Glenn Savage
4. Katie Allen & Micah Johnson



back  top