Get banner and button to link us. Report a broken link or update your link. Send us your URL to be added to the link directory. Sitemap Answers to your questions. Help with abbreviations
Donation for website Submit your site Report broken link Link to us Site Map FAQ (German) Help

1997/1998 ISU Junior Series


Final standings after the six events:

  1. Grand Prix, St. Gervais/FRA, Aug. 19-23, 1997
  2. Sofia Cup, Sofia/BUL, Sep. 17-21, 1997
  3. Ukrainien Souvenir, Dnepropetrovsk/UKR, Sep. 25-28, 1997
  4. Pokal der Blauen Schwerter, Chemnitz/GER, Oct. 8-11, 1997
  5. Hungarian Cup, Szekesfehervar/HUN, Oct. 23-26, 1997
  6. Grand Prix SNP, Banska Bystrica/SVK, Oct. 30 - Nov. 2, 1997

Ladies

The Top 8 skaters are qualified for the Junior Series Final.

Fi. Name Nation Points
1. Viktoria Volchkova RUS 30
2. Julia Soldatova RUS 28
3. Amber Corwin USA 28
4. Chisato Shina JPN 24
5. Andrea Diewald GER 20
6. Shelby Lyons USA 20
7. Morgan Rowe USA 19
8. Elena Pingachova RUS 18
 
9. Kumiko Taneda JPN 16
10. Andrea Gardiner USA 16
11. Galina Maniachenko UKR 14
12. Julia Sebestyen HUN 13
13. Brittney McConn USA 13
14. Annette Dytrt GER 13
15. Diana Poth HUN 13
16. Sara Lindroos FIN 12
17. Anna Jurkiewicz POL 12
18. Erin Pearl USA 11
19. Nadezhada Kanaeva RUS 10
20. Svetlana Bukareva RUS 9
21. Anna Neshcheret UKR 8
22. Daria Timoshenko RUS 7
23. Elina Kettunen FIN 7
24. Anina Fivian SWI 7
25. Utako Wakamatsu JPN 6
26. Elena Volokhova UKR 6
27. Stephanie von der Thüsen GER 5
28. Zoya Douchine GER 5
29. Elizabeth Nesuda USA 5
30. Miia Marttinen FIN 4
31. Kati Simola FIN 4
32. Manami Kitamura JPN 3
33. Rita Chalubinska POL 3
34. Gwenaelie Jullien FRA 2
35. Tara Ferguson CAN 2
36. Christel Miro FRA 2
37. Svetlana Filipenko UKR 2
38. Annukka Laukkanen FIN 1
39. Nina Sackerer GER 1
40. Sarah Meier SWI 1
41. Julie Cortial FRA 0
42. Katerina Blohonova CZE 0
43. Karin Brandstatter AUT 0
44. Jessica Lim NED 0
45. Mikkeline Kierkgaard DEN 0
46. Barbara Hantusch GER 0
47. Sarah Schmidek CAN 0
48. Kaja Hanevold NOR 0
49. Michele Kriz AUS 0
50. Jekaterina Golovatenko EST 0
51. Anna Lundstrom SWE 0
52. Celine Masson FRA 0
53. Christel Borghi SWI 0
54. Anna Dimova BUL 0
55. Hyung-Kyung Choi ROK 0
56. Katharina Rybkowski GER 0
57. Ivana Snopkova SVK 0
58. Georgina Papavasilou GRB 0
59. Victoria Dirko BLS 0
60. Tamara Dorofejev HUN 0
61. Sophie Favrichon FRA 0
62. Zuzana Burakova SVK 0
63. Geraldine Zulini FRA 0
64. Berrak Destanli SWI 0
65. Nicole Nonnig GER 0
66. Elizabeth Angerer AUT 0
67. Nadejda Vlahova BUL 0
68. Simone Joseph SAF 0
69. Shirene Human SAF 0
70. Romina Poli ITA 0
71. Vanessa Giunchi ITA 0
72. Alesia Komissarova BLS 0
73. Laura Nordstrom FIN 0
74. Idora Hegel CRO 0
75. Alibel Alegre SPN 0
76. Simone Waithard SWI 0
77. Stefanie Partridge CAN 0
78. Lucia Starovicova SVK 0
79. Ana Markovic YUG 0
80. Maria Resch GER 0
81. Anda Graugaard DEN 0
82. Anna Wenzel AUT 0
83. Tina Svajger SLO 0
84. Michela Cobisi ITA 0
85. Ksenija Jastsenjski YUG 0
86. Caroline Antoine FRA 0
87. Saskia Meurs BEL 0
88. Noemie Bedo ROM 0
89. Dorothee Derroitte BEL 0
90. Marika Furnari ITA 0
91. Andrea Boss AUS 0
92. Roxana Luca ROM 0

 

Withdrew from Hungarian Cup after 22th in Short Program:
Barbara Maros           HUN                             
 
Withdrew from Pokal der blauen Schwerter:               
Ellen Mareels           BEL                             

Men

The Top 8 skaters are qualified for the Junior Series Final.

Fi. Name Nation Points
1. Timothy Goebel USA 30
2. Ivan Dinev BUL 30
3. Matt Savoie USA 28
4. Vincent Restencourt FRA 24
5. Christo Turlakov BUL 22
6. David Jäschke GER 22
7. Yosuke Takeuchi JPN 22
8. Vitaly Danilchenko UKR 20
 
9. Pavel Kersha RUS 20
10. Derrick Delmore USA 18
11. Alexey Vasilevsky RUS 13
12. Braden Overett USA 13
13. Sergei Davidov RUS 13
14. Ilia Klimkin RUS 12
15. Juraj Sviatko SVK 11
16. Lukas Rakowski CZE 9
17. Stefan Lindeman GER 9
18. Emanuel Sandhu CAN 9
19. Eijl Iwamoto JPN 8
20. Andre Kaden GER 7
21. Soshi Tanaka JPN 7
22. Benjamin P. Ferreira CAN 7
23. Tomas Srom CZE 6
24. Nicolas Beaudelin FRA 6
25. Matthew Davies GRB 5
26. Taijin Hiraike JPN 5
27. Vladimir Futas SVK 5
28. Alexander Smokvin UKR 4
29. Daniel Lee USA 4
30. Aleksei Koslov EST 4
31. Sergey Kitov RUS 3
32. Fedor Andreev CAN 3
33. Arvid Horst GER 3
34. Naiden Borichev BUL 3
35. Kurt Fromknecht USA 3
36. Samuel Baquier FRA 2
37. Angelo Dolfini ITA 2
38. Vakhtang Murvanidze GEO 2
39. Kyu-Hyun LEE ROK 2
40. Andrei Primak GER 1
41. Alan Street GRB 1
42. Michael Lubojanski GER 1
43. Carl Issariotis CAN 1
44. Michael Ganser GER 0
45. Hugh Yik CAN 0
46. Zoltan Toth SVK 0
47. Andre Wenz CAN 0
48. Karel Zelenka ITA 0
49. Sean Kelly CAN 0
50. Denis Borovykh RUS 0
51. Gregor Urbas SLO 0
52. Alexey Gruber ISR 0
53. Johan Sand'Homme FRA 0
54. Kensuke Nakaniwa JPN 0
55. Chad Kilburn CAN 0
56. Igor Rolinski BLS 0
57. Bartosz Domanski POL 0
58. Karol Gornal SVK 0
59. Danil Efimtsev UKR 0
60. Jeff Franklin CAN 0
61. Roberto Sana ITA 0
62. Filip Stiller SWE 0
63. Marco Bravin ITA 0
64. Miguel Alegre SPN 0
65. Stuart Beckingham AUS 0
66. Maurice Lim NED 0
67. Edgar Grigoryan ARM 0
68. Maxime Duchemin FRA 0
69. Eugeni Kapitulec BLS 0
70. Jose Ignacio Alonso MEX 0
71. Mathew van der Broeck BEL 0
72. Sascha Lorenz GER 0
73. Balint Miklos ROM 0
74. Robert Pietrzynski POL 0
75. Mark Batka CAN 0
76. Tem Lylloff DEN 0
77. Jonathon Payette CAN 0
78. Peter Nicholas AUS 0
79. Frederik Tack BEL 0



Pairs

The Top 6 pairs are qualified for the Junior Series Final.

Fi. Name Nation Points
1. Alena Maltseva & Oleg Popov RUS 30
2. Yulia Obertas & Dmitry Palamarchuk UKR 28
3. Natalie Vlandis & Jered Guzman USA 28
4. Victoria Maksiuta & Vladislav Zhovnirsky RUS 26
5. Svetlana Nikolaeva & Alexey Sokolov RUS 26
6. Tiffany Stiegler & Johnnie Stiegler USA 22
 
7. Megan Sierk & Dustin Sierk USA 22
8. Jacinthe Larivierre & Lenny Faustino CAN 20
9. Carissa Guild & Andrew Muldoon USA 18
10. Jaisa Mac Adam & Garrett Lucash USA 18
11. Victoria Shiakhova & Grigory Petrovsky RUS 16
12. Jaime O'Reilly & Clinton Petersen CAN 16
13. Sabrina Lefrancois & Nicolas Osseland FRA 13
14. Stefanie Weiss & Matthias Bleyer GER 11
15. Irina Melihova & Vladimir Saprikin RUS 11
16. Aneta Kowalska & Lukas Rozycki POL 11
17. Elena Kokhanevich & Vitaly Dubina UKR 10
18. Ashley Daly & Greg More CAN 9
19. Rebecca Erb & Joel Vinson USA 7
20. Lacey Noble & David Moellenkamp CAN 7
21. Elisa Carenini & Ruben de Pra ITA 4
22. Irina Galkina & Artem Knyazev UZB 4
23. Luiza Kowalczyk & Artur Szeliski POL 3
24. Yulia Chernaya & Evgeny Bulay UKR 3

 

Withdrew from Ukrainien Souvenir:              
Valentina Razskazova & Alexandr Markyntsev  RUS

Ice Dancing

The Top 6 pairs are qualified for the Junior Series Final.

Fi. Name Nation Points
1. Flavia Ottaviani & Massimo Scali ITA 30
2. Jessica Joseph & Charles Butler USA 30
3. Federica Faiella & Luciano Milo ITA 28
4. Oksana Potkykova & Denis Petukhov RUS 26
5. Zita Gebora & Andras Visontai HUN 26
6. Jamie Silverstein & Justin Pekarek USA 24
 
7. Natalia Romanyta & Daniel Barantsev RUS 22
8. Olga Pogosian & Alexander Kirsanov RUS 22
9. Julia Golovina & Denis Egorov RUS 22
10. Melanie Espejo & Michael Zenezini FRA 18
11. Kristina Kobaladze & Oleg Voiko UKR 15
12. Olga Kudym & Anton Tereshcenko UKR 15
13. Laura Currie & Jeff Smith CAN 12
14. Nelly Courvest & Cedric Pernet FRA 12
15. Roxane Petetin & Mathieu Jost FRA 10
16. Gabriela Hrazska & Jiri Prochazka CZE 10
17. Margarita Toteva & Maxim Shabalin BUL 10
18. Aleksandra Kauc & Filip Baenadowski POL 10
19. Elena Pavlova & Alexander Pavlov RUS 7
20. Anastasia Belova & Ilia Isaev RUS 7
21. Kerrie O'Donnell & Brandon Forsyth USA 7
22. Sonia Francoeur & Robert Kiricsi CAN 7
23. Tatiana Kurkudym & Yuri Kocherzhenk UKR 7
24. Jill Vernekohl & Jan Luggenhölscher GER 7
25. Elena Solonnikova & Evgeni Polistchuk UKR 6
26. Martina Kvarcakova & Tomas Rybansky CZE 5
27. Katy Hill & Benjamin Agosto USA 5
28. Svetlana Kulikova & Arseny Markov RUS 3
29. Rie Arikawa & Kenji Miyamoto JPN 5
30. Jessica Valentine & Mathew Kossack USA 3
31. Agnieszaka Dulej & Marcin Swiatek POL 2
32. Tiphaine Bain & Aurelien Geraud FRA 2
32. Mellissa Ackad & Mathieu Rainville CAN 2
34. Sharon Hill & Andrew Hallam GRB 1
35. Agnieszaka Szot & Michal Zych POL 1
36. Katerina Kovalova & David Szurman CZE 1
37. Shannon Simon & Jason Simon USA 0
38. Natalie Pechalat & Julien Deheinzelen FRA 0
39. Miriam Sinzinger & Ingo Felnerer AUT 0
40. Marielle Bernard & Damien Biancotto FRA 0
41. Shizu Ogawa & Yasuo Ogawa JPN 0
42. Lindsay Gough & Jarrod Cook AUS 0
43. Brenda Key & Ryan Smith CAN 0
44. Kamilla Szolnoki & Dejan Illes HUN 0
45. Caroline Truong & Sylvain Longchambon FRA 0
46. Kinga Lentas & Wicior Sieklicki POL 0
47. Vivane Steiner & Flavio Steiner SWI 0
48. Kamila Przik & Slawomir Janicki POL 0
49. Kim Rolloos & Edwin Visser NED 0
50. Anna Balint & Viktor Devenyi HUN 0
51. Pia-Maria Gustafsson & Antti Grönlund FIN 0
52. Danielle Rigg-Smith & Trent Nelson-Bond AUS 0



back  top