Get banner and button to link us. Report a broken link or update your link. Send us your URL to be added to the link directory. Sitemap Answers to your questions. Help with abbreviations
Donation for website Submit your site Report broken link Link to us Site Map FAQ (German) Help

2000 Czech National Championships

January 13-16, 2000, Mlada Boleslav/CZE

Final results


Seniors Ladies

Fi. Name Club SP FP TFP
1. Eva Chuda BK LR Cosmetic Ostrava 1 1 1,5
2. Lenka Seniglova Stadion Brno 3 2 3,5
3. Veronika Dytrtova SKK Karvina 2 3 4,0
4. Petra Lehka HC Chemopetrol Litvinov 5 4 6,5
5. Veronika Moravkova KK Pardubice 6 5 8,0
6. Zuzana Hegerova USK Praha 7 6 9,5
7. Sarka Kvarcakova BK LR Cosmetic Ostrava 8 7 11,0
8. Tereza Ulrichova USK Praha 4 9 11,0
9. Michaela Smiovska USK Praha 9 8 12,5
10. Klara Pavlovicova Kraso Nachod 10 10 15,0
11. Michaela Bockova HC Chemopetrol Litvinov 11 11 16,5
12. Kristina Pohlova USK Praha 12 12 18,0
13. Barbora Kristofova BK LR Cosmetic Ostrava 13 13 19,5
14. Dagmar Blazkova BK Praha 14 14 21,0
15. Blanka Stohrova Kraso Breclav 16 15 23,0
16. Iveta Maskova Lovochemie Lovosice 15 16 23,5
R.: Magdalena Holeckova Autoskoda Mlada Boleslav 17 - -
R.: Marcela Gabrova Slovacka Slavia Uh. Hradiste 18 - -



Senior Men

Fi. Name Club SP FP TFP
1. Lukas Rakowski BK LR Cosmetic Ostrava 1 1 1,5
2. Radek Horak FSC Brno 2 2 3,0
3. Tomas Srom SKK Karvina 4 3 5,0
4. Karel Nekola USK Praha 3 4 5,5
5. Martin Divis Autoskoda Mlada Boleslav 5 5 7,5



Senior Pairs

Fi. Name Club SP FP TFP
1. Katerina Berankova & Otto Dlabola Stadion Brno 1 1 1,5
2. Michaela Krutska & Marek Sedlmajer USK Praha 2 2 3,0



Senior Ice Dancing

Fi. Name Club CD OD FD TFP
1. Katerina Kovalova & David Szurman OKK Ostrava 1 1 1 2,0
2. Martina Kvarcakova & Ota Jandejsek OKK Ostrava 2 2 2 4,0



Junior Ladies

Fi. Name Club SP FP TFP
1. Ivana Hudziecova HC Ocelari Trinec 1 1 1,5
2. Erika Mervartova Kraso Nachod 2 2 3,0
3. Barbora Ulehlova KK Pardubice 3 3 4,5
4. Ludmila Kuldova Kraso Nachod 4 4 6,0
5. Katerina Mikendova BK LR Cosmetic Ostrava 8 5 9,0
6. Radka Zlatohlavkova Stadion Brno 7 6 9,5
7. Lenka Byrtusova HC Ocelari Trinec 5 7 9,5
8. Lucie Blohonova KK Stadion Praha 6 8 11,0
9. Dina Babicka KK Stadion Praha 9 10 14,5
10. Karla Hospodkova KRASO Decin 12 9 15,0
11. Simona Lepsikova KRASO Decin 11 11 16,5
12. Lucie Flegrova KK Pardubice 10 12 17,0
13. Michaela Krutska USK Praha 16 13 21,0
14. Lenka Slipkova BK Ceské Budejovice 17 14 22,5
15. Adela Stranska KRASO Decin 15 16 23,5
16. Petra Kubelkova BK Hradec Kralove 13 17 23,5
17. Erika Cernohousova BK Variace Liberec 21 15 25,5
18. Andrea Mikendova BK LR Cosmetic Ostrava 19 17 26,5
19. Tereza Kahankova Slovacka Slavia Uh. Hradiste 18 19 28,0
20. Madeleine Mikyskova Stadion Marianske Lazne 14 21 28,0
21. Jitka Zelena Kraso Nachod 20 20 30,0
22. Frantiska Hozmanova BK Hradec Kralove 22 22 33,0
23. Dita Sindlerova SKK Investa Pribram 23 23 34,5
24. Klara Vitkova Kaucuk Kralupy n. V. 24 24 36,0



Junior Men

Fi. Name Club SP FP TFP
1. Karel Stefl Stadion Brno 1 1 1,5
2. Tomas Verner BK Ceské Budejovice 4 2 4,0
3. Jan Matejka Stadion Brno 3 3 4,5
4. Michal Matloch HC Ocelari Tinec 4 2 5,0
5. Ondrej Hotarek Stadion Brno 6 5 8,0
6. Miroslav Verner BK Ceské Budejovice 5 6 8,5
7. Jiri Klowersa FSC Superior Koprivnice 7 7 10,5
8. Hynek Holecek Autoskoda Mlada Boleslav 8 8 12,0



Junior Pairs

Fi. Name Club SP FP TFP
1. Radka Zlatohlavkova & Karel Stefl Stadion Brno 1 1 1,5



Junior Ice Dancing

Fi. Name Club CD OD FD TFP
1. Lucie Kadlcakova & Hynek Bilek OKK Ostrava 1 1 1 2,0
2. Hana Riskova & Tomas Rybansky OKK Ostrava 2 2 2 4,0
3. Petra Pachlova & Petr Knoth Stadion Brno 3 3 3 6,0
4. Klara Maskova & Daniel Zidek BK Praha 4 4 4 8,0



back  top