Get banner and button to link us. Report a broken link or update your link. Send us your URL to be added to the link directory. Sitemap Answers to your questions. Help with abbreviations
Donation for website Submit your site Report broken link Link to us Site Map FAQ (German) Help

Home > Archiv > Blue Swords - Gold Medalists

Blue Swords (Pokal der Blauen Schwerter) - Gold Medalists


From 1970 to 1990 no Ice Dance competition has been held.


1961
Ladies: Gabriele Seyfert                              GDR
Men   : Bodo Bockenauer                               GDR
Pairs : Renate Rössler & Klaus Wasserfuhr             GDR
Dance : - - -
1962
Ladies: Eva Grozajova                                 CZE
Men   : Bodo Bockenauer                               GDR
Pairs : Irene Müller & Hans Georg Dallmer             GDR
Dance : Eva-Maria Reuter & Bernd Egert                GDR
1963
Ladies: Gabriele Seyfert                              GDR
Men   : Ralph Borghart                                GDR
Pairs : Brigitte Wockoeck & Heinz-Ulrich Walther      GDR
Dance : Annerose Baier & Eberhard Rüger               GDR
1964
Ladies: Gabriele Seyfert                              GDR
Men   : Robert Dureville                              FRA
Pairs : Irene Müller & Hans Georg Dallmer             GDR
Dance : Gyorgyi Korda & Pal Vasarhelyi                HUN
1965
Ladies: Gabriele Seyfert                              GDR
Men   : Günther Zöller                                GDR
Pairs : Heidemarie Steiner & Heinz-Ulrich Walther     GDR
Dance : Annerose Baier & Eberhard Rüger               GDR
1966
Ladies: Gabriele Seyfert                              GDR
Men   : Günther Zöller                                GDR
Pairs : Heidemarie Steiner & Heinz-Ulrich Walther     GDR
Dance : Annerose Baier & Eberhard Rüger               GDR
1967
Ladies: Beate Richter                                 GDR
Men   : Günther Zöller                                GDR
Pairs : Heidemarie Steiner & Heinz-Ulrich Walther     GDR
Dance : Ludmila Pachomova & Alexander Gorshkov        URS
1968
Ladies: Sonja Morgenstern                             GDR
Men   : Günther Zöller                                GDR
Pairs : Ludmila Suslina & Alexander Tichomirov        URS
Dance : Ludmila Pachomova & Alexander Gorshkov        URS
1969
Ladies: Sonja Morgenstern                             GDR
Men   : Günther Zöller                                GDR
Pairs : Ludmila Smirnova & Alexander Suraikin         URS
Dance : Ludmila Pachomova & Alexander Gorshkov        URS
1970
Ladies: Sonja Morgenstern                             GDR
Men   : Jan Hoffmann                                  GDR
Pairs : Manuela Gross & Uwe Kagelmann                 GDR
1971
Ladies: Christine Errath                              GDR
Men   : Jan Hoffmann                                  GDR
Pairs : Marlies Radunski & Rolf Oesterreich           GDR
1972
Ladies: Christine Errath                              GDR
Men   : Jan Hoffmann                                  GDR
Pairs : Manuela Gross & Uwe Kagelmann                 GDR
1973
Ladies: Christine Errath                              GDR
Men   : Jan Hoffmann                                  GDR
Pairs : Manuela Gross & Uwe Kagelmann                 GDR
1974
Ladies: Christine Errath                              GDR
Men   : Konstantin Kokora                             URS
Pairs : Romy Kermer & Rolf Oesterreich                GDR
1975
Ladies: Christine Errath                              GDR
Men   : Jan Hoffmann                                  GDR
Pairs : Manuela Gross & Uwe Kagelmann                 GDR
1976
Ladies: Anett Pötzsch                                 GDR
Men   : Konstantin Kokora                             URS
Pairs : Katja Schubert & Knut Schubert                GDR
1977
Ladies: Natalia Strelkova                             URS
Men   : Mario Liebers                                 GDR
Pairs : Manuela Mager & Uwe Bewersdorff               GDR
1978
Ladies: Katarina Witt                                 GDR
Men   : Hermann Schulz                                GDR
Pairs : Sabine Baess & Tassilo Thierbach              GDR
1979
Ladies: Anett Pötzsch                                 GDR
Men   : Jan Hoffmann                                  GDR
Pairs : Sabine Baess & Tassilo Thierbach              GDR
1980
Ladies: Anett Pötzsch                                 GDR
Men   : Grzegorz Glowania                             POL
Pairs : Inna Voljanskaja & Valerij Spiridonow         URS
1981
Ladies: Katarina Witt                                 GDR
Men   : Alexander König                               GDR
Pairs : Birgit Lorenz & Knut Schubert                 GDR
1982
Ladies: Janina Wirth                                  GDR
Men   : Falko Kirsten                                 GDR
Pairs : Birgit Lorenz & Knut Schubert                 GDR
1983
Ladies: Janina Wirth                                  GDR
Men   : Boris Usbenskij                               URS
Pairs : Birgit Lorenz & Knut Schubert                 GDR
1984
Ladies: Inga Gauter                                   GDR
Men   : Vladimir Petrenko                             URS
Pairs : Irina Mironenko & Dmitri Schkidtschenko       URS
1985 (Junior Event since 1985)
Ladies: Natalia Gorbenko                              URS
Men   : Vladimir Petrenko                             URS
Pairs : Antje Schramm & Jens Müller                   GDR
1986
Ladies: Inga Gauter                                   GDR
Men   : Juri Zimbaljuk                                URS
Pairs : Mandy Hannebauer & Marno Kreft                GDR
1987
Ladies: Carmen Preston                                CAN
Men   : Ronny Winkler                                 GDR
Pairs : Irina Svetchaeva & Wassilev Shacov            URS
1988
Ladies: Tanja Krienke                                 GDR
Men   : Viacheslav Zagorodniuk                        URS
Pairs : Elena Nikonova & Nikolai Apter                URS
1989
Ladies: Robyn Petroskey                               USA
Men   : Mirko Eichhorn                                GDR
Pairs : Elena Casenko & Sergei Ostry                  URS
1990
Ladies: Maria Jerdzitskaya                            URS
Men   : Dmitri Dmitrenko                              URS
Pairs : - - -
1991
Ladies: Anna Rechnio                                  POL
Men   : Konstantin Kostin                             URS
Pairs : Natalia Krestianinova & Alexey Torchinsky     URS
Dance : Elena Grushina & Ruslan Goncharov             URS
1992
Ladies: Tanja Szewczenko                              GER
Men   : Evgeny Pliuta                                 UKR
Pairs : Inga Korshunova & Dmitry Saveliev             RUS
Dance : Olga Sharutenko & Dima Naumkin                RUS
1993
Ladies: Inna Zayets                                   UKR
Men   : Naoki Shigematsu                              JPN
Pairs : Silvia Dimitrov & Rico Rex                    GER
Dance : Karina Martirossian & Alexexandr Poddubskiy   UKR
1994
Ladies: Tara Lipinski                                 USA
Men   : Gabriel Monnier                               FRA
Pairs : Danielle Hartsell & Steve Hartsell            USA
Dance : Olga Sharutenko & Dmitry Naumkin              RUS
1995
Ladies: Sydne Vogel                                   USA
Men   : Alexei Yagudin                                RUS
Pairs : Irina Maslennikova & Konstantin Krasnenkov    RUS
Dance : Ekaterina Davidova & Roman Kostomarov         RUS
1996
Ladies: Elena Pingatcheva                             RUS
Men   : Evgeny Pliushenko                             RUS
Pairs : Maria Petrova & Teimouraz Pouline             RUS
Dance : Nina Ulanova & Mikhail Stifounin              RUS
1997
Ladies: Amber Corwin                                  USA
Men   : Matthew Savoie                                USA
Pairs : Natalie Vlandis & Jered Guzman                USA
Dance : Oksana Potdykova & Denis Petukhov             RUS
1998
Ladies: Irina Nikolaeva                               FRA
Men   : Vincent Restencourt                           FRA
Pairs : Victoria Maxiuta & Vladislav Zhovnirsky       RUS
Dance : Jamie Silverstein & Justin Pekarek            USA
1999
--- not held ---


Results after 1999 can be found at The Figure Skating Corners Archive or the current Event Schedule.


back  top